NIEDZIELA PALMOWA: 24.03.2024

 1. Za chwilę będziemy uczestniczyć w Świętym Triduum Paschalnym. Okazja do spowiedzi świętej od Wielkiego Poniedziałku do Wielkiej Środy od godz. 17.00 a w Wielką Sobotę od godz. 10.00 do 13.00.
 • W poniedziałek odwiedzimy chorych po domach. Gdyby ktoś niezgłoszony na pierwsze piątki chciał przyjąć kapłana to proszę się zgłosić w kancelarii.
 • W poniedziałek po Mszy świętej wieczornej prosimy o pomoc osoby kochające to sanktuarium przy przygotowaniu dekoracji na święta.
 • W Wielką Środę zapraszamy rodziny Księży Zmartwychwstańców i diakona Pawła Dracha pochodzących z naszej parafii na Mszę Świętą o godzinie 18.00 a po niej do Domu Zakonnego na spotkanie przy zakonnej kawie.
 • Święte Triduum Paschalne rozpocznie się w Wielki Czwartek wieczorem o godz. 18.00 Mszą św. Wieczerzy Pańskiej. Będziemy dziękować za dwa sakramenty: Eucharystię i kapłaństwo. Po Mszy świętej adoracja w ciemnicy, która potrwa do godz. 22.00.
 • W Wielki Piątek nie sprawuje się Mszy św. Razem Z Maryją Bolesną tu w Sanktuarium towarzyszymy Jezusowi w Jego męce. Zapraszamy na ciemną jutrznię o godzinie 9.00. Droga Krzyżowa będzie o godz. 17.00. Liturgia Wielkiego Piątku o godzinie 18.00. Zapraszamy wszystkich do udziału w liturgii Męki Pańskiej, której szczytowym momentem jest adoracja Krzyża Świętego. Za uczczenie Krzyża w tym dniu możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Po zakończonej liturgii przeniesiemy Najświętszy Sakrament do Grobu Bożego. Adoracja będzie trwała do godz. 24.00. Podczas Adoracji bezpośrednio po Mszy świętej odmówimy 1. dzień nowenny do Miłosierdzia Bożego, odśpiewamy trzy części Gorzkich Żali. Tego dnia obowiązuje post ścisły tzn. jeden posiłek do syta i dwa lekkie. Zachęcamy wiernych, aby zachowali wstrzemięźliwość od spożywania mięsa także w Wielką Sobotę, aż do rozpoczęcia liturgii Wigilii Paschalnej. Ofiary składane podczas Adoracji krzyża w Wielki Piątek są przeznaczone na Grób Chrystusa w Ziemi Świętej. Po liturgii do puszki będziemy zbierać jeszcze ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego.
 • Jeśli strażacy uznają sami, że posługa w sanktuarium na święta jest ich wyrazem wiary i chęci wzrastania w wierze to bardzo proszę o zaciągnięcie warty honorowej przed Grobem Pańskim. Z Dmosic i Wólki Gieraszowskiej w Wielki Piątek, z Gieraszowic w Wielką Sobotę przed południem, a z Sulisławic po południu. W czasie Rezurekcji proszę o niesienie baldachimu i figury Chrystusa Zmartwychwstałego.
 • W Wielką Sobotę zapraszamy na ciemną jutrznię o godzinie 9.00. Święcenie pokarmów od godz. 8.45 do 13.00 przed ołtarzem polowym. Złożone ofiary podczas

święcenia pokarmów będą ofiarowane na rozwój Centrum Ewangelizacji w dolnych pomieszczeniach plebanii. Wieczorem o godz. 20.00 rozpoczniemy najważniejszą liturgię roku kościelnego – liturgię Wigilii Paschalnej. Będziemy celebrować noc Paschy Pana. Razem z Maryją Bolesną będziemy przeżywać tu w Sanktuarium, cudownym miejscu, radość ze zmartwychwstania. Liturgię rozpoczniemy od poświęcenia ognia i zapalenia Paschału, będziemy słuchać Słowa Bożego i zaśpiewamy radosne Alleluja. Odnowimy przyrzeczenia chrzcielne. Prosimy w tym dniu przyjść ze świecami zabezpieczonymi przed rozlewaniem się wosku. Całość zwieńczy Liturgia Eucharystyczna. Uroczysta Rezurekcja odbędzie się w Niedzielę Zmartwychwstania o godz. 6.00 rano, podczas której obwieścimy wszystkim mieszkańcom naszej parafii i pielgrzymom, że Jezus Zmartwychwstał, Żyje i Działa wśród nas. Osoby niosące feretrony, chorągwie, baldachim i figurę Jezusa Zmartwychwstałego proszę o ich przygotowanie wcześniej i niesienie w Procesji Rezurekcyjnej. W Niedzielę Zmartwychwstania nie będzie Mszy św. o godz. 8.00 rano.

 • Obowiązkowa zbiórka dla Marianek i Ministrantów w Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę o godz. 10.00 rano.
 1. We wtorek 18 marca swoje imieniny obchodził o. Edward. Msza św. w intencji solenizanta zostanie odprawiona w Poniedziałek Wielkanocny 1 kwietnia o godz. 11.00. Zachęcamy do modlitwy w intencji solenizanta.
 1. Zapraszamy do zapisywania intencji wypraszając przez Matkę Sulisławską przed cudownym obrazem łaski, których tak wiele tu wyprosiła. Przyjmujemy też Msze święte gregoriańskie. Na miesiąc kwiecień możemy przyjąć jeszcze dwie gregorianki, które jednak częściowo tylko będą odprawiane w Sanktuarium. Pomóżmy zmarłym.

CZĘŚĆ MATERIALNA

 1. Przy zeznaniu podatkowym prosimy o odpis 1,5% podatku dochodowego na Stowarzyszenie Miłośników Sanktuarium Maryjnego w Sulisławicach, które wspólnie z parafią troszczy się o nasze Sanktuarium.
 1.  Dziś jest taca gospodarcza. Serdecznie dziękujemy za złożone ofiary i zrozumienie.
 1. Jeszcze dziś i w tym tygodniu można nabyć wielkanocne baranki w cenie 8 złotych.
 2. Dziękuję Sołtysom za zbieranie ofiar na kwiaty a za ich złożenie mieszkańcom: Beszyc /480 zł./, Rybnicy /260 zł./, Suliszowa /336 zł./, Królewic /300 zł./, Ruszczy Kolonia /265 zł./, Dmosic /430 zł./ i Ruszczy Płaszczyzna /300/.
 3. Dziękuję wszystkim, którzy w sobotę 23 marca sprzątali nasze Sanktuarium i złożyli ofiarę na kwiaty. W Wielki Czwartek 28 marca przed południem i w Wielką Sobotę 30 marca od 14.00 o posprzątanie Sanktuarium prosimy rodziny Swatek, Pośledni, Bryła, Stawiarz, Ura, Cebula, Łętowska, Bis, Żuraw, Łokieć i Krupa.

o. Edward Żakowicz, CR – zmartwychwstaniec

Proboszcz Parafii i Kustosz Sanktuarium

STAŁE OGŁOSZENIA

 1. Zapraszam do zgłaszania łask i cudów w kancelarii parafialnej. Dwie osoby z Dmosic pomogą wam zapisać na formularzu świadectwo. Świadectwa są żywym znakiem dla człowieka żywej obecności Boga. Są darem dla ludzkości i nie można ich skrywać tylko dla siebie. Bóg przez Maryję Sulisławską czyni cuda, aby się nimi dzielić i by nasza wiara wzrastała i była mocna. Zapraszamy.
 • W każdą środę odmawiamy Nowennę do M.B. Suli. o godz. 17.30, a o godz. 18.00 Msza św. zbiorowa również do Matki Bożej. Prosimy o składanie próśb i podziękowań do skarbonki na końcu kościoła.
 • Dziękuję wszystkim, którzy uczestniczą aktywnie w życiu parafii i w Sanktuarium przygotowując ewangelizację z pasją tak byśmy weszli w światło Boga i pozwolili mu prowadzić się do nieba. Proszę Boga i Maryję Sulisławską, aby było jak najwięcej naszych parafian i pielgrzymów, którzy w to światło wejdą z odwagą a nie będą tylko dalekimi obserwatorami tego co się tu w mocy Ducha świętego dzieje. Błogosławię was i pamiętam w modlitwie i poście.
 • Informujemy, że po każdej Mszy świętej zapisujemy w kancelarii intencje Mszy. Przy zapisywaniu Mszy świętej i składaniu ofiary proszę o wzięcie pod uwagę, że jedyne z czego żyjemy jako bracia i kapłani to składane ofiary na Msze święte i na śluby, pogrzeby czy chrzty – ewentualnie emerytury i za pracę w szkole. Niech każdy zdecyduje w swoim sumieniu i oceni swoje możliwości finansowe przy składaniu ofiary.
 • Można zakupić w kancelarii parafialnej piękny stojący obraz Matki Bożej Bolesnej: druk na granicie w cenie 132 złotych.
 • Zapraszamy do parkowania na wyznaczonym parafialnym miejscu postojowym. Otwarte już są drzwi wejściowe od strony miejsca postojowego.

SKARBY KOŚCIOŁA W ZASIĘGU RĘKI!

W Wielkim Poście możesz uzyskać odpust zupełny. Możesz go ofiarować bądź za siebie, bądź za jedną osobę zmarłą (jest to konkretna pomoc z naszej strony, tym, którzy już od nas odeszli). Z wielu objawień wiemy, że obok Mszy Św. w intencji dusz czyśćcowych, odpust jest jednym z największych darów dla nich.

CO TO JEST ODPUST ZUPEŁNY?

Odpust zupełny to darowanie człowiekowi przez Boga wszystkich kar doczesnych za grzechy odpuszczone co do winy w sakramencie pokuty.

 • Kto uzyska odpust zupełny dla siebie, uniknie kar czyśćcowych.
 • Kto uzyska odpust zupełny za zmarłych, ratuje dusze z czyśćca.

Odpust cząstkowy to częściowe darowanie człowiekowi przez Boga kar doczesnych.

JAKIE SĄ DOCZESNE I POŚMIERTNE SKUTKI GRZECHU?

Pismo Święte mówi nam, że grzechy pociągają za sobą kary. Kary natomiast gładzone są przez cierpienie, trudy życia, czy też przez śmierć (por. Rdz 3,16-19; Rz 2,9).

Chrześcijanin popełniający grzech otrzymuje w sakramencie pokuty odpuszczenie winy, natomiast pozostaje jeszcze tzw. kara doczesna. Darowanie kary doczesnej określa się terminem odpust, którego uzyskanie zakłada szczerą wewnętrzną przemianę oraz wypełnienie przepisanych uczynków.

Odpust jest cząstkowy lub zupełny, w zależności od tego, czy uwalnia od kary doczesnej w części lub całości. Każdy wierzący może uzyskiwać odpust cząstkowy lub zupełny tylko za siebie lub za osobę zmarłą, ale za nikogo z żyjących, ponieważ każdy człowiek sam jest w stanie dokonać przemiany swojego życia i wypełnić warunki, które są potrzebne do zyskania odpustu.

Odpust zupełny można uzyskać tylko jeden raz w ciągu dnia, natomiast odpusty cząstkowe można uzyskiwać w ciągu jednego dnia wielokrotnie.

WARUNKI ODPUSTU ZUPEŁNEGO W WIELKIM POŚCIE

 • Brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, nawet powszedniego (jeśli ten warunek nie jest w pełni spełniony to zyskuje się odpust cząstkowy). Jest to najtrudniejszy do wypełnienia warunek, gdyż „nie jest łatwo mieć duszę na tyle zjednoczoną z Bogiem i oddaloną od grzechów, ataków grzechów powszednich oraz zwyczajnych zaniedbań czy niedoskonałości chrześcijańskiego życia, aby móc zyskać odpust.”
 • Znajdowanie się w stanie łaski uświęcającej (brak nieodpuszczonego grzechu ciężkiego) lub odbycie spowiedzi sakramentalnej.
 • Przyjęcie Komunii Świętej.
 • Omówienie modlitwy w tych intencjach, w których modli się Ojciec Święty – wystarczy „Ojcze nasz” i „Zdrowaś Mario”.

Odpust zupełny można również uzyskać:

 • za udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej;
 • w każdą niedzielę za udział w nabożeństwie Gorzkich Żali;
 • za odprawienie przynajmniej trzydniowych rekolekcji.

W każdy piątek Wielkiego Postu można uzyskać odpust zupełny za pobożne odmówienie po Komunii św. modlitwy „Oto ja, o dobry Jezu”;

W pozostałe dni Wielkiego Postu można uzyskać odpust cząstkowy za odmówienie tej modlitwy przed wizerunkiem Jezusa Ukrzyżowanego:

Oto ja dobry i najsłodszy Jezu, upadam na kolana przed obliczem Twoim i w największej żarliwości ducha proszę Cię i błagam, abyś serce moje napełnił żywym uczuciem wiary, nadziei i miłości oraz szczerym żalem za grzechy i silną wolą poprawy. Oto z wielkim wzruszeniem i głęboką boleścią serca w duszy oglądam pięć ran Twoich i w myślach się nimi zatapiam, mając przed oczyma, co już o Tobie powiedział prorok Dawid: „Przebodli ręce moje i nogi moje, policzyli wszystkie kości moje”. Amen.

Zachęcamy Cię do skorzystania z tych przywilejów

SĄ TO SKARBY KOŚCIOŁA!